Dargin – jezioro

Dargin jest jednym z większych akwenów leżących na północ od Giżycka. Średnia głębokość akwenu wynosi 10,6 m. Jest on elementem kompleksu znanego pod wspólną nazwą Mamry. Północny brzeg to ukryte w trzcinie wejście do Kanału Sztynorckiego, łączącego Dargin z niewielkim jeziorem Sztynorckim, nad którym znajduje się znana wieś letniskowa i duży port jachtowy Sztynort. Dalej na wschód znajduje się przejście na jezioro Kirsajty. Naprzeciw cypla znajdującego się pomiędzy tymi dwoma miejscami znajdują się niebezpieczne dla żeglugi Głazy Sztynorckie. We wschodniej części jezioro rozszerza się tworząc szeroką taflę.

Przejście do leżącego na południu jeziora Kisajno stanowi zwężenie koło półwyspu Królewski Róg. Granica jeziora Dargin z jeziorem Łabap jest umowna i znajduje się w miejscu przewężenia w części zachodniej akwenu.

Jezioro posiada sześć dopływów powierzchniowych, do których należą między innymi rzeka Radzieja, wpadajaca do zatoki Łabap, niewielki ciek z rejonu miejscowości Harsz, dopływ z jeziora Skraż i z okolic wsi Poganty oraz kanał z jeziora o nazwie Sztynorckie.

Na jeziorze znajdują się cztery małe wysepki. Największa z nich, Ilma znajduje się we wschodniej części, na pograniczu z jeziorem Łabap. Pozostałe, o nazwie Kępy Poganackie leżą u południowo – wschodnich brzegów.

Powierzchnia jeziora zajmuje 3030 ha, z czego 3,5 ha to powierzchnie wyżej wymienionych wysp.

Jezioro Dargin cechuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą piaszczystego, miejscami kamienistego dna, z wieloma głębkoczkami i górkami podwodnymi. Linia brzegowa zbiornika wodnego jest średnio rozwinięta. W 80% porośnięta jest przede wszystkim trzciną i oczeretem. Obrzeża jeziora są wysokie, miejscami strome i zalesione. Otoczone są głównie lasami, gruntami ornymi, łąkami i nieużytkami.

W sąsiedztwie jeziora znajdują się liczne wsie. Na wschodzie leży Nowy Harsz, na południu Poganty i Róg Pierkunowski, a na północy od wschodu Skłodowo oraz Sztynort.

Dane pobrane z serwisu Batymetria.pl

Powrót