Śniardwy – jezioro

Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 11 383 ha. Leży ono w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ma opinię jednego z najniebezpieczniejszych akwenów mazurskich. Rozległa przestrzeń, jaką zajmuje sprawia, że wiatry maja się gdzie rozpędzić, a na płytkim dnie powstają krótkie, wysokie fale. Dodatkowym utrudnieniem jest duża liczba podwodnych kamieni. Wąskie przesmyki łączą główny akwen z kilkoma mniejszymi jeziorami. Na zachodzie wąski przesmyk, nazywany Przeczką, prowadzi na jezioro Mikołajskie.W północno – zachodnim krańcu łączy się kanałem z jeziorem Łuknajno, a w północno – wschodniej części znajduje się przesmyk łączący akwen z jeziorem Tuchlin, oraz kanał prowadzący na jezioro Tyrkło. W części południowo – wschodniej Śniardwy, poprzez rzekę Wyszkę, łączą się z jeziorem Białoławki, a w południowo – zachodniej z jeziorem Warnołty.

Na jeziorze występuje prąd o prędkości 30 – 60 m na godzinę, płynący w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (cyklonowym). Przyczynami powstawania prądu są siły Coriolisa oraz wiatry.

Śniardwy charakteryzują się rozwiniętą linią brzegową oraz urozmaiconą rzeźbą dna. Jezioro powstało w rozległym zagłębieniu moreny dennej, co sprawia, że jest bardzo płytkie, a na jeziorze jest mnóstwo nieoznakowanych mielizn oraz utrudniających życie żeglarzom podwodnych kamieni. Na obszarze całego akweny znajduje się wiele raf kamiennych ulokowanych na głębokości mniejszej niż 1 m. Najrozleglejszą rafą jest Miałka Górka o gliniasto – mulistym dnie, na którym leżą rzadko rozrzucone kamienie. Głębokość rafy wynosi półtora metra. Kamienie spłycają ją do głębokości zaledwie 0,8 metra.

W południowej części jeziora Śniardwy leżą dwie wyspy – Czarcia i Pajęcza. Jeszcze przed stu laty było ich pięć. Jednak Szeroki Ostrów, Kaczor i bezimienna wyspa leżąca w przesmyku na jezioro Warnołty zostały połączone z lądem.

Brzegi jeziora są równie ciekawe jak jego podwodna konfiguracja. Od płaskich i podmokłych w okolicy ujścia rzeki Wyszki do wysokich i urwistych, ciągnących się wzdłuż półwyspu Szeroki Ostrów oraz w okolicy wsi Nowe Guty. Niedaleko Gut znajdują się, dające niezapomniane wrażenia, miejsca widokowe. Od północy i wschodu jezioro otaczają przeważnie pola, łąki oraz nieużytki będące często terenami podmokłymi. Południowo – zachodnie brzegi zajmują lasy Puszczy Piskiej. Dostęp do lądu utrudniają mokradła, pasy gęstych trzcin oraz kamienie. Niewiele jest miejsc, do których można przybić. Roślinność wodna szerokim i gęstym pasem zajmuje linię brzegową, mniej bujnie u wschodnich brzegów.

Śniardwy są osiągalne z wielu punktów. Bezpośrednio nad woda leżą następujące miejscowości: Nowe Guty, Okartowo, Suchy Róg, Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Karwik (j. Seksty), Zdory (j. Seksty).

Dane pobrane z serwisu Batymetria.pl

Powrót