Nurkowanie, sprzątanie jeziora i kolejny … niewybuch !

Biorąc pod uwagę rys historyczny, nasze jeziora były nie lada wyzwaniem do przeprawy wszelkich jednostek wojskowych podczas II Wojny Światowej. Co za tym idzie? Bardzo często bywały linią obrony. Dlatego podczas nurkowania w naszych jeziorach nadal możemy natknąć się na pozostałości z tego okresu takie jak granaty, miny, pociski, które najłatwiej można było ukryć właśnie w wodzie.Granat rzeka Pisa
Jak zachować się w tej sytuacji? Co zrobić, a czego kategorycznie nie robić? Kogo powiadomić ? Spieszymy z odpowiedziami.

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której podczas nurkowania w idealnie przejrzystej wodzie znajdujemy coś co kształtem przypomina zaostrzoną butelkę, ale butelką to nie jest. ( W naszej głowie powinna zapalić się już czerwona lampka !! ) Staramy się zweryfikować znalezisko nie dotykając go i nie wprawiając go w ruch. Opływamy z każdej strony po to aby na końcu potwierdzić to co wydawało nam się na samym początku „znaleźliśmy niewybuch !” Co teraz?

Pocisk jez. Mikołajskie Przede wszystkim zachowujemy spokój!
Nie ruszamy go z miejsca! To, że znajduje się tam już od dłuższego czasu nie oznacza, że jest niegroźny!
Staramy się zapamiętać szczegóły nurkowania w pobliżu,
konkretny kamień, głębokość, elementy charakterystyczne. Możemy też, oznaczyć miejsce wbijając w dno butelkę (oczywiście w bezpiecznej odległości od znaleziska), patyk, cokolwiek co będzie charakterystycznym znakiem.
Jeśli już oznaczyliśmy miejsce niebezpieczne, przechodzimy do procedury wynurzenia się.

Na powierzchni zapamiętujemy swoje położenie np. poprzez zapamiętanie odległości od brzegu, budowli czy też wyznaczamy sobie trzy charakterystyczne punkty, dzięki którym będziemy w stanie w przybliżeniu określić miejsce niebezpieczne. Jest to moment, w którym wszyscy nurkujący z nami powinni opuścić miejsce nurkowania, a osoba koordynująca powinna zgłosić sprawę do odpowiednich służb.
MOPR         PolicjaGdzie zgłaszać znalezisko?
Najprostszym numerem jest oczywiście numer 112 lub 601 100 100.
Dyspozytorowi odbierającemu telefon należy przekazać konkretne informację i jeśli będzie tego wymagała sytuacja zaczekać do momentu przyjazdu odpowiednich służb.
Dalsze czynności będą prowadziły osoby odpowiednio do tego typu sytuacji przeszkolone.

Patrol Saperski
W związku z tym, że każdy z nas może przez przypadek natknąć się na takie znalezisko pod wodą oddajemy dla Was krótki poradnik tego jak się zachować. Uzupełnieniem poradnika niech będzie artykuł z serwisu nurkowa polska, który opowiada o sprzątaniu jeziora, niewybuchu znalezionym pod wodą i o nurku, który przez niewybuch stracił życie.
Link do artykułu: NurkowaPolska.pl

Bądźmy bezpieczni czy to nad czy pod wodą.

BDB. MOPR