jezioro Święcajty

Jezioro Święcajty leży na południe od miejscowości Węgorzewo. Jezioro to jest północno – wschodnią częścią zespołu jeziora Mamry. Połączenie z jeziorem Mamry Północne stanowi wąski przesmyk o nazwie Kalska Bramka. Na obszarze jeziora znajdują się dwie wyspy. Pierwsza z nich o nazwie Kocia znajduje się naprzeciw wsi Kal, druga natomiast, Wyspa Tartaczna leży w północno – wschodniej części akwenu. Powierzchnia całego jeziora wynosi 869,4 ha, przy czym powierzchnia wysp 4,8 ha.Owalny kształt zbiornika urozmaicają  dwie zatoki – Kalska na zachodzie i Paluszek na północy. Jezioro posiada dwa dopływy powierzchniowe. Główne zasilenie zbiornika stanowi rzeka Sapina, mająca swoje ujście na wschodnim brzegu. Drugim dopływem jest położone na południowym krańcu zbiornika połączenie z jeziora Lemięt.

Święcajty są jeziorem o miernie rozwiniętej linii brzegowej. Wokół jeziora rozpościerają się tereny lekko faliste. Brzeg północny i środkowa część południowego brzegu są wysokie i miejscami strome, pozostałe natomiast płaskie lub łagodnie wzniesione. Brzegi w większości bezleśne, stanowiące miejscami pola lub łąki. Część południowa stanowi obszary podmokłe.

Na brzegu jeziora znajduje się pięć miejscowości. Na północy leży Kolonia Rybacka, na północnym – wschodzie Ogonki, na północnym – zachodzie Węgorzewo, na zachodzie Kal i na południowym – wschodzie Dziaduszyn.

Dane pobrane z serwisu Batymetria.pl

Powrót